sobota, 29 sierpnia 2015

Nominacje i Odznaczenia {#4}: LBA razy cztery

Hej, cześć!

Jak mówi tytuł, znowu Dziwny Świat ma chwile ekstazy :)

Dzięki CynamonKatieBooks mogłam popchnąć akcję do przodu i odpowiedzieć w wolnej nominacji LBA.
Bardzo dziękuję Katie! ;*

Pytania, zadane przez nią diametralnie różnią się od pytań, z którymi miałam przyjemność mierzyć się niedawno.

Postanowiłam, że skoro do zasadniczego LBA, czyli takiego, do jakiego mnie ktoś nominuje, będę wstawiała demoty – taki jakby znak rozpoznawczy. 
Jednakże, jeśli chodzi o spontany nominacji, obrobiłam sobie właściwy obrazek, aby nominacje się różniły ;D


Postaram się, aby ta nominacja przepłynęła ciekawie, bo i pytania są dość interesujące :)
Oki, to do dzieła :)


1. Przeprowadzasz się. Możesz zabrać ze swojej biblioteczki tylko 3 książki. Które wybierasz?


I. Mam trochę ulubionych książek, ale w porównaniu z blogerami trudniącymi się recenzjami, nie jest to wielka lista. W większości są to książki typowo młodzieżowe, a nie ukrywam, że chciałabym mieć na swojej półce więcej pozycji fantasy i science fiction. Wracając do pytania, z pewnością do tej trójcy zaliczyłaby się pozycja z freskiem historycznym, czyli ,,Przyszedłem dać wam wolność” Wasilija Szukszyna, ,,Hobbici. Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina” Lynette Porter, a także ,,Wyspa skarbów” Roberta Stevensona. Gdybym natomiast nie miała tych książek, postawiłabym na ,,Opowiadania” Iwana Turgieniewa, do nauki rosyjskiego ,,Rozmówki” Beaty Pawlikowskiej, i ,,Mitologię” Jana Parandowskiego. Wiem, że postawiłam w tej kwestii na literaturę rosyjską, ale ja po prostu kocham te książki, a szczególnie pierwszą wymienioną na początku pytania :*
Zresztą, jak tu nie kochać książek podarowanych przez babcię? :)

2. Co robiłaś/eś przez ostatnie 15 minut?II. Pomijając późniejsze logowanie się na Bloggera, czytałam książkę wymienioną jako drugą w pierwszym pytaniu :). Coś czuję, że niebawem ją skończę...

3. Jaką książkę ostatnio dodałaś/eś do biblioteczki na lubimyczytać? Do jakich półek?

III. Nie mam konta na tym portalu/tej stronie ;D

4. Czytasz aktualnie jakąś książkę? Jeśli tak to otwórz ją na stronie, na której skończyłaś/eś i przepisz ostatnie zdanie. (ach, ta pomysłowość :D).


IV. Sztukę Tolkiena określono mianem ,,nieoddzielnej od jego prozy, znakomitym mariażem tekstu i sztuki wizualnej łączących się w miłą całość. 

L. Porter ,,Hobbici: Liczne wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry'ego i Pippina"
 
5. Co najbardziej cenisz w autorze książki?


 V. Panią Porter znam od niedawna z dość prostych przyczyn – że Hobbici są moją pierwszą jej książką, chociaż nie wiem, czy Porter nie napisała jeszcze wcześniej innej. Ale z racji tego, że niedługo skończę jej dzieło, mogę napisać o niej w tym pytaniu kilka słówek.
Przede wszystkim, zaczęłam ją doceniać (jak wspomniałam, jestem u skraju książki) po jej niesamowicie bogatej wiedzy o Profesorze (tak w książce nazywa Jonathana Tolkiena, nie bez powodu zresztą), zdobytej podczas jej osobistych ponad trzydziestoletnich badań nad niziołkami. O samych hobbitach też zresztą wie sporo, i to od niej wiele się nauczyłam na temat kochanej trylogii mojego taty (mojej nieco później, hehe ;D). Tacy ludzie zawsze mnie fascynują ;)


6. Najrzadziej sięgasz po książki z gatunku?VI. Myślę, że po kryminały i horrory, chociaż można ująć to tak, jakbym nie sięgała po nie wcale, bo to nie moja bajka ;P

7. Jakie męskie imię Ci się najbardziej podoba - z bohaterów literackich?

VII. A mogę podać więcej niż jedno? ;D
Takim imieniem z pewnością jest Kuźma (,,Przyszedłem dać wam wolność”), Stiepan (również ta książka), Severus z ,,Harry'ego Pottera" no i... Frodo z ,,Władcy Pierścieni” ;D
Imieniem z powieści Tolkiena ochrzciłam dawno temu mojego kota ;D

8. Wolisz wypożyczać książki z biblioteki czy raczej kupować swoje?
VIII. Nie ukrywam, że chciałabym mieć swoje egzemplarze pozycji, które mnie interesują, ale najczęściej blokadą główną do ich zdobycia jest cena ;/. Chociaż nie pogardzę biblioteką, a właśnie stamtąd wydobyłam ,,Hobbita” Profesora Tolkiena ;)

9. Trzy, Twoim zdaniem, najbardziej irytujące bohaterki?

IX. Nie wiem, czy uda mi się wymienić trzy, ale spróbuję ;)
Myślę, że pierwsza jest Alona, żona Stieńki z powieści Szukszyna (uśmiech sam się objawia na twarzy i przez pewien czas nie schodzi, gdy Stiepan mówi o niej ,,głupia baba” ;D), Pansy Parkinson z ,,Harry'ego Pottera” (serię tą zawsze mogę pożyczyć od siostry) i Zośka z ,,Awantury w Niekłaju” Edmunda Niziurskiego, ponieważ była zbyt naiwna moim zdaniem ;)

Uff, udało się! ;D

10. Przechowujesz swoje książki na półkach, w szafce, w szklanej gablocie czy jeszcze w czymś innym?


X. Część na półkach, a część na komodzie ;)
Przecież oprócz literatury jako takiej mam jeszcze słowniki do anglika i ruskiego, ćwiczeniówki do ruska i sześć słowników polsko-rosyjskich! :). Jeśli chodzi o słowniki i ćwiczeniówki – wyłącznie na półkach ;)

11. Książka, którą polecasz wszystkim, bez względu na wiek?
XI. Myślę, że taką książką byłaby klasyka przygodówki, czyli ,,Wyspa skarbów” Roberta Stevensona. Jeśli zaś chodzi o fresk historyczny (,,Przyszedłem dać wam wolność”) trzeba mieć nieco pojęcia o historii Rusi (teoretycznie wystarczy okres panowania cara Aleksego Michajłowicza), no i trochę więcej lat, ze względu na trudny miejscami język Kozaków :)
No i wiedzieć, kto to jest diak, bojar, car i gramota, gosudar, a także batiuszka ;). Aby zrozumieć tą książkę, trzeba mieć żyłkę do historii ;)


Wszystko, co do tego koncertu ;D

Dzisiaj nikogo nie nominuję, ale możecie, jak chcecie przejąć moje pytania z poprzedniego LBA :)
A ja zabieram się za jakąś książkę… mam jeszcze do skończenia ,,Hobbitów”, ale mogę raz jeszcze przebrnąć przez jakąś pozycję na półce. 
 
No i jeszcze trzeba zaspokoić głód muzyczny… A propos:


FEAR FACTORY – CARS

                                                      Here in my car 
                                               The image breaks down
                                                 Will you visit me please
                                                      If I open my door
                                                            In carsOstatnią piosenkę wstawiłam 7 sierpnia… dość długi płat czasu.
Jest to akurat propozycja dla miłośników mocniejszych nut.
Jest to dosyć klasyczny przykład cybermetalu (podgatunku metalu industrialnego), sądząc po mocnym akcencie elektroniki. Niewiele jest tutaj riffów giarowych, takich, jakie się spotyka w metalu, ale ta pozycja muzyczna nie jest zła ;)
Na tą notkę to już wszystko.
Trzymajcie się ciepło! ;* ;* bo jesień idzie ;)