piątek, 24 kwietnia 2015

Roboty & cyborgowie

Witam ponownie!

To pierwszy taki post z tematyki science fiction, dlatego oznaczyłam ją etykietą.
W związku z tym, że gatunki fantasy i science fiction w dużym stopniu się przenikają, postanowiłam, że tak będzie i w Dziwnym Świecie.
Mieliście przyjemność ujrzeć już obrazy różnych artystów, autorskie grafiki i różne inne dziwadła ;P
W tym poście poznacie jedno z postaci często występujących w tej tematyce – a raczej dwa. Coś w stylu porównania...
Mianowicie mam zaszczyt zestawić Wam robotów i cyborgów.
Te właśnie postacie są powiązane z moim opowiadaniem, dlatego chciałam Was z nimi zaznajomić.
Wiem, że niektórzy z Was znają jedynie roboty – i bynajmniej nie chodzi tu o roboty sprzątające ;). Najlepiej więc będzie, jak podam informacje o cyborgach, które mogą być przez Was mniej znane. Tak więc, daję o nich parę słówek, na dobry początek:

CYBORG


(skrót od ang. cybernetic organism - organizm cybernetyczny)

Organizm, którego procesy życiowe realizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne

Termin cyborg jest często stosowana do organizmu, który został odrestaurowany funkcji lub zwiększonej zdolności dzięki integracji jakiejś sztucznej części lub technologii, która opiera się na pewnego rodzaju sprzężeniu zwrotnym. Choć cyborgi są powszechnie traktowane jako ssaki, w nich może mieścić się każdy rodzaj organizmu, a termin "cybernetyczny organizm" została zastosowana do sieci, takich jak systemy drogowe, korporacji i rządów, które zostały zaklasyfikowane jako takie.Termin ten może również odnosić się do mikroorganizmów, które są modyfikowane.
Pojęcie to stworzone zostało przez Manfreda Clynesa i Nathana Kline'a, którzy po raz pierwszy użyli go w swoim artykule z 1960 roku, opublikowanym w czasopiśmie Astronautics. Publikacja ta zawierała rozważania o możliwości integracji człowieka z maszyną oraz przedstawiała zalety takiego podejścia w dziedzinie przyszłej eksploracji kosmosu. Inspiracji dla ukutego pojęcia cyborg dostarczyła autorom dynamicznie rozwijająca się wówczas dziedzina nauki cybernetyka. Termin cyborg szybko podchwycony został przez autorów książek, filmów i komiksów fantastycznonaukowych. Do najbardziej znanych cyborgów należą: Darth Vader, Generał Grievous oraz Robocop. Występowanie cyborgów jest elementem charakterystycznym literatury nurtu cyberpunk (np. książki Williama Gibsona - Neuromancer, Johnny Mnemonic).

Cyborg jako istota ludzka wsparta urządzeniami elektronicznymi lub mechanicznymi cechuje się posiadaniem dodatkowych (nienaturalnych dla ludzi) umiejętności (np. widzenie w podczerwieni) lub usprawnieniem naturalnych umiejętności lub wydajności (np. lepsza pamięć i zdolności analityczne, większa siła, wyostrzone zmysły).

Podałam Wam powyżej najistotniejsze informacje o ,,cybernetykach” ;)
No to może daję na początek galerii roboty:

No i teraz czas na cyborgów:


Motoko Kusanagi (nazywana Majorem) – bohaterka serialu anime Ghost In The Shell: Stand Alone Complex (Duch w pancerzu)

A tutaj cyborg z robotem:


Na zakończenie tematyczna nuta:


I na koniec kompletny małe ogłoszenie: zmieniłam nieco wygląd bloga z opowiadaniem.
Możecie teraz go czytać pod adresem: gwiezdna-armia.blogspot.com. (pod napisem Tutaj też mnie znajdziesz). Dodałam też parę gadżetów, mam nadzieję, że się przydadzą czytelnikom.
Chciałabym też uprzejmie prosić o komentarze na nim.
Mam nadzieję, że post przypada do gustu wielbicielom gatunku s-fi ;D
Pozdrawiam ;* ;*