Steampunk

Strona owa, w całości jest poświęcona gatunkowi steampunk, który również – nie ukrywam – będzie gościł w Dziwnym Świecie. Zalicza się on do fantastyki naukowej, czyli science fiction.

Charakteryzuje się akcją z wiktoriańskim stylem ze względu na to, że większość dzieł steampunkowych osadzona jest w tej właśnie epoce – wieku pary, stąd właśnie nazwa steam – ang. para.

Poniżej macie przytoczone informacje o tym gatunku:

STEAMPUNK (w latach 1990. nazywany "VSF", czyli Victorian Science Fiction) powstał jako nurt fantastyki sięgający do samych korzeni sci-fi: do XIX-wiecznej powieści naukowej (scientific romance), XVIII-wiecznego gotyckiego horroru i pulp fiction z początków XX wieku. Wszystko to, czego Juliusz Verne, H.G. Wells i Sir Arthur Conan Doyle nie zdążyli wymyśleć (a może nie odważyli się opublikować), nadrabiają współcześni steampunkowcy. Chociaż doskonale wiedzą, że XIX-wieczne wizje przyszłości okazały się niemal całkowicie chybione, idą w tych błędach jeszcze o kilka kroków dalej. Wiktoriańska winda na Księżyc... napędzany parą cyborg... maszyna różnicowa ze sztuczną inteligencją... czemu nie?
Steampunk łączy stare mity z nowymi - spogląda z nostalgią na Wiek Pary (STEAM), ale z przekornej, obrazoburczej perspektywy końca XX i początku XXI wieku (PUNK). 
Jego nazwa wywodzi się od cyberpunku, futurystycznej mody z lat 1980.: cyberpunk to mroczna industrialna przyszłość, a steampunk - mroczna industrialna przeszłość.

Źródło: steampunk.republika.pl

Więcej poczytać można tu.

STEAMPUNK - MODA
Charakterystyczną cechą steampunkowej mody są często ciężkie, masywne buty, opinające sylwetkę gorsety oraz różnego rodzaju skórzane uprzęże. Zamiast torebki pojawia się zapinana na pasie saszetka-nerka, do tego gogle lub – jak szaleć to szaleć – maska. Na przykład przeciwgazowa.
Mile widziane są dredloki, a jeśli chodzi o biżuterię, warto zwrócić uwagę na konkretne wzory, jak koła zębate, nożyce, stylizowane medaliony i kamee, stare zegarki na łańcuszku, masywne klucze. Mile widziane są fraki, kamizelki, żaboty i stójki, ozdobne mankiety, wszelkiego rodzaju sprzączki i klamry oraz laski lub krótka broń palna – na przykład stylowy colt, pistolet skałkowy albo kapiszonowy (i właśnie dlatego nie torebka, a nerka – żeby mieć wolne ręce).


Dredloki to typ fryzury podobnej do dredów, z różnicą, iż można je ściągnąć poprzez rozsupłanie splotu warkoczykowego.
Nerka – typ torebki na pasku noszonej bezpośrednio przy biodrach (jak sakiewkę).
Steampunk jest też obecny (oprócz filmów i książek wymienionych przez Wikipedię) w popularnej grze komputerowej Benoĭta Sokala (Francuz z narodowości) Syberia i Syberia 2 (budowa mechanizmu automatów, oparta na kółkach zębatych, czy charakterystyczny pociąg Hansa Voralberga).

Poniżej screen z gry:


Inny screen, ukazujący mechaniczne konie:


Automaty muzyczne (oczywiście w grze jest takich więcej i pełnią różne funkcje)2 komentarze:

 1. Hah, to znowu ja, jak wiesz korzystam z ,,profilu" Anonimowego" bo nie mam konta Google ;/.
  Moim zdaniem bardzo ciekawie zestawiłaś tą stronniczkę, bardzo mi się podobają steampunkowe stroje. Zaskoczę Cię chyba tym, że grałam w obie części ,,Syberii" i nadal mam po niej miłe wspomnienia...
  Jak wyprodukuje Sokal trzecią odsłonę, to chyba będę skakać do sufitu z radości!

  PS. Ja chce takie gogle ;P
  Maxuka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja chyba będę skakać tak wysoko, że przebiję sufit ;D

   Usuń

* Każdy Twój komentarz jest dla mnie wsparciem i motywacją. Każdy Twój komentarz uświadamia mnie w przekonaniu, że to, co robię, nie schodzi na manowce :)

** Komentarze muszą być pisane cywilizowanym językiem, z szacunkiem do Stwórczyni Bloga - nie chcę jednak widzieć tu pokemonów i ich kumpli.

*** Staraj się aby Twoje komentarze były bardziej rozwinięte i nie ograniczały się do słów ,,Ładne obrazki/Cudny blog/Ładny blog”.

**** Jeśli trafiłeś tu tylko po to, aby się reklamować spamem, radzę porzucić ten pomysł - nie licz na to, że nabiję Ci statystykę. W moich zasadach blogowania liczy się uczciwość.

***** Zdarza się, że odpowiadam na Wasze komentarze. Może wywiązać się fajna dyskusja :)