Serafima Birman

Tą osobowość aktorską mam zaszczyt znać również z niewielkiej ilości produkcji, zapewne dlatego, że bardzo mała objętość filmów była tłumaczona.
Samo imię jest pochodzenia rosyjskiego (ze zdrobnienia Sima).
Aktorka ta największą, najbardziej znaczącą rolę odegrała w filmie historyczno-biograficznym Iwan Groźny, gdzie zagrała rolę Eufrozyny – ciotki tytułowego głównego bohatera. Rola ta przyniosła jej odznaczenie w postaci Nagrody Stalinowskiej.
Osobiście uważam, że była dobrze zakwalifikowaną aktorką, wyróżniającą się mimo tylu podobnych pierwowzorów.

Przytoczę zatem informacje o niej przetłumaczone z różnych źródeł Runetu:

SERAFIMA GERMANOWNA BIRMAN
(ur. 10.08.1890 w Kiszyniowie – zm. 11.05.1976 w Moskwie)

Radziecka aktorka teatralna i filmowa, reżyser teatralny i teoretyk. Laureatka Nagrody Stalinowskiej 1-szego stopnia (1946) za rolę Eufrozyny Starickiej w filmie historyczno-biograficznym ,,Iwan Groźny''. Laureatka Orderu Czerwonego Sztandaru Pracy.

POCZĄTKI KARIERY

Od najmłodszych lat wiedziała, że będzie przystępywać do szkoły teatralnej. Z początku trafiła do moskiewskiej Dramatycznej Szkoły Teatralnej pod kierownictwem Adasziewa, gdzie skończyła studia w 1911 roku.

MChAT

W 1913 roku przeniosła się do pierwszego studia MChAT (pełna nazwa: Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny). Przepracowała tam 12 lat do całej jego dewastacji. Mianowicie tam przejęła status wyróżniającej się aktorki.

,,KROJCZY Z TORŻA'' (1925)

Kiedy w 1925 roku Jakow Protazanow zaoferował jej, już
znaczącej artystce, zagranie w odcinku komedii ,,Krojczy z Torża'' Serafima Germanowna nieoczekiwanie zgodziła się.

U każdego aktora zdarza się rola od razu bliska sercu – mówiła Birman (…)

ROLA, KTÓRA PRZYNIOSŁA NAJWIĘKSZY SUKCES

Rola, jaką zaproponował jej w 1943 Sergiej Eisenstein wyglądała bardzo obiecująco: rola bojarzyny, Eufrozyny Starickiej w filmie produkcji Mosfilmu pt. Iwan Groźny. Rola ta zaowocowała sukcesem w karierze aktorki: Birman otrzymała Nagrodę Stalinowską oraz jeszcze większy rozgłos. W Iwanie Groźnym grała u boku takich sław radzieckich jak Mikołaj Czerkasow (odtwórca głównej roli), Paweł Kadocznikow (jako książę Włodzimierz) i Ludmiła Celikowska (jako Anastazja Zacharyna, małżonka Iwana Groźnego).

PRACA REŻYSERSKA W TEATRZE I PRACA JAKO DZIAŁACZ

W latach 1936-38 Serafima Birman pracowała w teatrze im. Mossowieta jako reżyserka; zestawiła tam spektakl Vassa Żelieznowa i zagrała w nim główną rolę.

W 1948 roku Birman stała się jedną z założycieli i działaczy MDT im. Lenińskiego Komsomołu. Tam pracowała do 1958.

OSTATNIE LATA ŻYCIA – MOSKWA

Serafima Birman zmarła w szpitalu psychiarycznym 11.05.76. Została pochowana w kolumbium Cmentarza Nowodziewiczego w Moskwie, obok mogiły Aleksandra Tałanowa.


Gmach MCHAT-u

 jako Eufrozyna Straicka (1944 - Iwan Groźny)

 
jako Warwara Iwanowna (1938 - Człowiek z pistoletem)





 Autograf aktorki

Nagrobek na Cmentarzu Nowodziewiczym

Oprócz ról w filmach, udzieliła się kilkakrotnie w dubbingu – m.in. jako Chuchundra i Nagaina w Rikki-tikki-Tavi'm Aleksandry Sneżko-Blockiej na podstawie powieści Kiplinga

Mimo stosunkowo niewielkiej filmografii Birman znacznie bardziej poświęciła się teatrowi – jako aktorka i reżyserka.


3 komentarze:

  1. Nie znam tej aktorki, ani filmu, ale cóż, trzeba będzie nadrobić ^.^. Czy Kiszyniów to nie dzisiejsza Mołdawia?

    Maxuka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja znam ją tylko z roli z ,,Iwana Groźnego" bo miałam zaszczytną okazję znaleźć z tłumaczeniem lektorskim. Chociaż inne, takie jak ,,Panna z pudełkiem" (1927) czy ,,Człowiek z pistoletem" (1938) obejrzałabym o ile by istniało tłumaczenie, ale sądząc, że tłumaczenie z lektorem rozpoczyna się od lat 50. XX wieku to raczej mało prawdopodobne.
      Zazwyczaj nie oglądam filmów historycznych, ale w ,,Iwanie Groźnym" zachwyciła mnie jej gra Eufrozyny, chociaż główny aktor - odtwórca roli tytułowej, Mikołaj Czerkasow - też nie był zły.
      Z postaci jakoś tak spodobał mi się Maluta Skuratow, hehe *.*

      Usuń
    2. Nie mylisz się, Kiszyniów to dziś stolica Mołdawii.

      Usuń

* Każdy Twój komentarz jest dla mnie wsparciem i motywacją. Każdy Twój komentarz uświadamia mnie w przekonaniu, że to, co robię, nie schodzi na manowce :)

** Komentarze muszą być pisane cywilizowanym językiem, z szacunkiem do Stwórczyni Bloga - nie chcę jednak widzieć tu pokemonów i ich kumpli.

*** Staraj się aby Twoje komentarze były bardziej rozwinięte i nie ograniczały się do słów ,,Ładne obrazki/Cudny blog/Ładny blog”.

**** Jeśli trafiłeś tu tylko po to, aby się reklamować spamem, radzę porzucić ten pomysł - nie licz na to, że nabiję Ci statystykę. W moich zasadach blogowania liczy się uczciwość.

***** Zdarza się, że odpowiadam na Wasze komentarze. Może wywiązać się fajna dyskusja :)