Anatolij Papanow
Anatolij Papanow (1922-87) – aktor teatralny i filmowy, ale przede wszystkim aktor dubbingowy, także pedagog.

Urodził się w Wiaźmie, a jako dziecko (w 1930) przeniósł się z rodzicami do Moskwy.
Ciekawostką jest fakt, iż był Polakiem ze strony matki (była nią Helena Roskowska, córka Bolesława Roskowskiego).

Użyczył swojego głosu bohaterom około 15 kreskówek radzieckich, wystąpił w ponad 50 spektaklach teatralnych i 60 filmach. Jego najbardziej znaczące role filmowe to przede wszystkim rola Lolika w komedii Leonida Gajdaja Brylantowa ręka, gdzie zagrał także sam Gajdaj.

Samego Papanowa miałam zaszczyt poznać jako aktora w znanej niemal na całym świecie kreskówce Nu Pagadi! (w Polsce Wilk i Zając) gdzie podkładał głos postaci Wilka.

Zagrał u boku takich sław radzieckich jak Klara Rumianowa, Georgij Wicyn, Serafima Birman i Jurij Nikulin.

Anatolij Papanow znany był niewątpliwie jako Wilk i dzięki tej roli (przede wszystkim dzięki ogromnej popularności kreskówki) ,,przebił się” sławą aż do Polski.

Jego imię nosi asteroida nr 2480 oraz motorowiec rzeczny.

Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym.

Był żonaty z Nadieżdą Karatajewą, z którą miał córkę Jelenę. Jelena Papanowa mieszka obecnie w Moskwie.Jako Lolik, kadr z Brylantowej ręki (1968)
1976 – 12 krzeseł (kadr z filmu)
1987 – Zimne lato 53-go (najpierw nakręcono czarno-białą, potem dodano kolory) – ostatnia rola filmowa, razem z 16 odcinkiem Nu Pagadi! nakręconym rok wcześniej

pomniki ku pamięci Wielkiego Aktora:nagrobek aktora na Cmentarzu NowodziewiczymZnaczek pocztowy z wizerunkiem aktora


Zdjęcia rodzinne:


Jelena Papanowa (różne okresy życia):


1 komentarz:

  1. No ależ oczywiście, że znam Wilka! Jest moją ulubioną postacią z tej kreskówki. Fajnie, że dodałaś o nim stronę, bo jest naprawdę godny wybicia - pokazał (tak jak zresztą wielu artystów po nim) że bez względu na wiek, można dobrze grać.
    Oczywiście nie wiedziałam, że może mieć córkę, chyba dlatego, że Runet nie jest przeze mnie odwiedzany, a rosyjskiego uczyłam się dawno ;P

    Maxuka

    OdpowiedzUsuń

* Każdy Twój komentarz jest dla mnie wsparciem i motywacją. Każdy Twój komentarz uświadamia mnie w przekonaniu, że to, co robię, nie schodzi na manowce :)

** Komentarze muszą być pisane cywilizowanym językiem, z szacunkiem do Stwórczyni Bloga - nie chcę jednak widzieć tu pokemonów i ich kumpli.

*** Staraj się aby Twoje komentarze były bardziej rozwinięte i nie ograniczały się do słów ,,Ładne obrazki/Cudny blog/Ładny blog”.

**** Jeśli trafiłeś tu tylko po to, aby się reklamować spamem, radzę porzucić ten pomysł - nie licz na to, że nabiję Ci statystykę. W moich zasadach blogowania liczy się uczciwość.

***** Zdarza się, że odpowiadam na Wasze komentarze. Może wywiązać się fajna dyskusja :)