poniedziałek, 26 września 2016

Twórcy Historii Fantasy {#4}: Scott McNeil

Przyjrzyjmy się aktorskim poczynaniom ze świata fantasy – tym razem jednak będzie to fantastyka naukowa.
Za czasów dzieciństwa pamiętam moją gorącą fascynację aktorstwem filmowym – jest to bardziej dostępna forma sztuki, gdyż telewizor w domu posiada każdy, a teatry odwiedzają tylko ci, którzy mogą sobie na to pozwolić. Ja niestety nie mam takich możliwości, aby sobie pójść na jakiś spektakl (moje miejsce zamieszkania jest na to za małe), a szkoda, bo za dzieciństwa kochałam spektakle, zwłaszcza kukiełkowe.
Fantastyka naukowa jest czymś, co zajmuje wielką przestrzeń - powiedziałabym nawet, że pokaźną – moich zainteresowań.
Z moich wpisów wiecie już zawczasu, że interesuję się otwarcie Kosmosem, istotami pozaziemskimi, zjawiskami paranormalnymi, telepatią, tajemnymi portalami i innymi sprawami, będącymi obiektami badań, a jednocześnie wciąż uznawanymi za dobre materiały na filmy o tematyce s-fi.
Scott McNeil, o którym mowa w dzisiejszym odcinku, zagrał w wielu produkcjach s-fi, najczęściej animowanych. Brał udział nawet w angielskim dubbingowaniu japońskich serii.
Najlepszym tego przykładem jest InuYasha
Zagrał tam postać wilczego youkai, siedemnastoletnego Kogę.
McNeil jest jednym z najoryginalniejszych aktorów dubbingowych – nigdy nie używa do podkładania głosu postaciom jednej jego barwy. Dowodem jest jego wielogłosowa (poczwórna) rola w Beast Wars Transformers
Mam do niego megaogromny sentyment.

O samym serialu wspomniałam w poście z serii przemyśleń {link}.

Oglądając serial, ma się wrażenie, jakoby każda z postaci, którą przedstawił, tak naprawdę dubbingowana była przez kilku aktorów. Tak naprawdę nigdy nie ma się pewności, czy któraś lubiana przez nas postać – z BW lub innej animacji – jest w zasadzie odtwarzana przez innego aktora, niż tego, na którym nam, jako fanom zależy.
Oglądałam trochę filmików z próbkami jego głosu do różnych postaci i wiem, że jest jednym z najbardziej oryginalnych aktorów dubbingowych. Uważany jest za drugiego Mela Blanca – amerykańskiego aktora najbardziej znanego z ról kreskówek serii Looney Tunes (Zwariowane Melodie). I trzeba przyznać, że ta legenda dubbingowego aktorstwa jest dla niego mocną inspiracją.I trzeba przyznać, że ta legenda dubbingowego aktorstwa jest dla niego mocną inspiracją. I dobrze – se myślę – ważne, że gość ma pomysł na siebie.McNeil urodził się 15 września 1962 roku w Tawonga w Australii, skąd po czterech latach przeprowadził się z rodzicami do Vancouver w Kanadzie. Mieszka tam do dziś, tak samo jak Jim Byrnes, który również miał swój udział w BW... 
 
Sukces, jaki odniósł kanadyjski serial, był powodem do prawdziwej dumy aktora – i słusznie! :)

Najciekawsze filmy z udziałem aktora (angielski dubbing):

Kosmiczne Wojny, Wojny Bestii [Beast Wars Transformers] (1996-99)  
Niszczycielskie Maszyny [Beast Machines: Transformers] (1999-2000)
X-Men: Ewolucja [X-Men: Evolution] (2000-2003)
InuYasha (2000-2004)

<<<<


P.S.: Niestety podkreślam, że oglądałam tylko pierwszy serial, więc dwa pozostałe wyceniłam po fabule i recenzjach. Niestety podkreślam, że oglądałam tylko pierwszy w kolejce serial, jeśli chodzi o McNeila, więc dwa pozostałe wyceniłam po fabule i recenzjach. Jeśli chcecie ocenić jego starania aktorskie, najlepiej obejrzeć te filmy w spolszczeniu napisowym. Osobiście preferuję napisy.

Na koniec podlinkuję trochę filmików z nieocenionego YouTube z próbami głosu McNeila :)

FILMIK 1

FILMIK 2

FILMIK 3 

FILMIK 4 (jako Koga) 

FILMIK 5 (angielski dubbing Kogi w akcji :)) 

 Koga ^.^

FILMIK 6 (Koga - dubbing japoński {Taiki Matsuno})