piątek, 1 sierpnia 2014

World Of Art {#1}: Iwan Bilibin

Witajcie po przerwie!

Pokładam w tym nadzieję, że jesteście już w pełni gotowi na pierwszą galerię, która będzie w stanie porwać was z strony szarej rzeczywistości w świat prastary, przedchrześcijański. Magia zawarta w pogaństwie niech natchnie Was niespodziewaną energią... Otóż dzisiaj pragnę zaprezentować Wam niezwykłe – podkreślam to słowo – prace Iwana Bilibina, ilustratora, który wiele razy pokazał w swoich dziełach ukryty w politeiźmie czar – zresztą, przekonacie się sami. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy może go znać, więc może dam o nim główne informacje (zaczerpnięte od Cioci Wikipedii), dzięki którym może zorientujecie się w jego dziełach.

IWAN JAKOWLEWICZ BILIBIN 

(ur. 16.08. 1872 – zm.7.02.1942 w Leningradzie) 

Jeden z najbardziej wpływowych ilustratorów i scenografów XX wieku. Uczestnik m.in. projektu ,,Świat sztuki'', udziałowiec spółki baletowej Ballets Russes. Inspirował go folklor słowiański, a od strony formalnej secesja. W latach 1902-04 podróżował po północy Rosji, gdzie fascynowała go stara, drewniana architektura i rosyjski folklor. Wnioski z tej podróży opublikował w monografii Folk Arts of the Russian North w 1904. Bilibin fascynował się także tradycyjną japońską grafiką. Gdy utworzono projekt ,,Świat sztuki'' , natychmiast został jego członkiem. Jego zadaniem było projektowanie ilustracji książek. Pierwsze ilustracje pochodzą z 1899 roku z gazety wydawanej w ramach projektu ,,świat sztuki''. Bilibin zyskał światową renomę w 1899 r. kiedy opublikował innowacyjne ilustracje do rosyjskich bajek. 
A teraz, porcja ilustracji:

No, to będzie tyle, co do Bilibina.
Z pewnością jego prac będzie więcej, o ile mnie wujek Google nie zdradzi…
Mi osobiście bardzo odpowiadają te prace, ale zawsze ostatnie słowo zostawiam Wam.
Pamiętajcie: sztuka przemawia wieloma językami.
Bardzo proszę o komentarze ;*


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

* Każdy Twój komentarz jest dla mnie wsparciem i motywacją. Każdy Twój komentarz uświadamia mnie w przekonaniu, że to, co robię, nie schodzi na manowce :)

** Komentarze muszą być pisane cywilizowanym językiem, z szacunkiem do Stwórczyni Bloga - nie chcę jednak widzieć tu pokemonów i ich kumpli.

*** Staraj się aby Twoje komentarze były bardziej rozwinięte i nie ograniczały się do słów ,,Ładne obrazki/Cudny blog/Ładny blog”.

**** Jeśli trafiłeś tu tylko po to, aby się reklamować spamem, radzę porzucić ten pomysł - nie licz na to, że nabiję Ci statystykę. W moich zasadach blogowania liczy się uczciwość.

***** Zdarza się, że odpowiadam na Wasze komentarze. Może wywiązać się fajna dyskusja :)