piątek, 11 marca 2016

Jednorożce

Cześć, Kochani!

Powracam tym razem pewna jestem własnej decyzji, że wstawiam coś nowego :)
Jest to notka zahaczająca o tematykę legend, a mianowicie – jednorożce.
Kto z Was ich nie kojarzy?
Chyba niemożliwością byłoby wskazać taką osobę.

Jednorożec jest stworzeniem mitycznym, jednak dobrze odnajdującym się w gatunku fantasy. Jest symbolem czystości i niewinności, dlatego mówi się czasami, że pozwalają się dotknąć jedynie dziewiczym niewiastom. Wspomina się o nim w Biblii, japońskiej i chińskiej mitologii, oraz średniowieczu i renesansie.
Na początku był przedstawiany jako zwierzę o ciele konia, rogach jelenia oraz ogonie lwa.
W chińskiej mitologii można odnaleźć zwierzę o nazwie qillin. Jego ciało jest pokryte łuskami, posiada głowę lwa i ciało jelenia, zaś na czole posiada zakrzywiony róg.


Pisarze dzieł fantasy opisują je obecnie w uproszczony sposób; jako konie z rogiem pośrodku czoła. Róg ten posiada niezwykle silną, magiczną moc. Ten i wiele innych części ciała oraz wydzielin pochodzących od jednorożca miały neutralizować choroby, a nawet ratować od śmierci i zapewniać nieśmiertelność (tak jak krew jednorożca).

Dawne wyobrażenie jednorożca; rzecz jasna, wersja graficzna:
,,Dzisiejszy wygląd” jednorożca; całkiem ładna galeria:
Przede mną jeszcze dużo, duużo nowych tematów dla Dziwnego Świata. Mam nadzieję, że z przyjemnością będziecie gromadzić w głowach zdobytą wiedzę.
Jest to taka jakby odskocznia od kontynuacji... chwilowa, rzecz jasna.
Jeszcze będę myślała nad tymi sprawami, a tymczasem myślę, że nie będzie tu nudno :)

Już ja o to zadbam :) :)

Pozdrawiam cieplutko :*


6 komentarzy:

 1. W podstawówce byłam chyba jedną z niewielu, która nie marzyła o własnym jednorożcu - wolałam mieć różdżkę z jego rogu i ratować Hogwart :)
  Z tego co wiem małe dziewczynki dalej za nimi szaleją.
  Pozdro.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do mnie najbardziej przemawia ten uproszczony przez pisarzy fantasy jednorożec :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykle ciekawy wpis :) Z wieloma z tych informacji już kiedyś miałam styczność. Jednorożce wydają się pięknymi stworzeniami pełnymi magii i tajemnic. Znalazłaś cudowne grafiki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! Nominowałam cię do FanGirl TAGU --> http://internetowypamietniksusan.blogspot.com/2016/03/fangirl-tag-z-mysterious-girl.html

  Mam nadzieję, że odpowiesz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No i kolejna ciekawa notka :) I piękna galeria- gdybym miała wybierać jakieś fantastyczne zwierzę, które mogłabym mieć, wybrałabym właśnie jednorożca :D /Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 6. Poruszyłaś mój ulubiony temat :) Dziwny zbieg okoliczności, że jednorożec wystąpił w kilku miejscach na świecie, może jest w tym ziarenko prawdy...

  Jeszcze raz zwracam się z prośbą o podawanie źródła/autora obrazków. Jako artysa jestem bardzo uczulona na punkcie łamania praw autorskich, a umieszczanie czegokolwiek bez podania autora jest karalne. Nad pracką można spędzić nawet kilka dni i aż krew się gotuje jak ktoś ją "kradnie"

  OdpowiedzUsuń

* Każdy Twój komentarz jest dla mnie wsparciem i motywacją. Każdy Twój komentarz uświadamia mnie w przekonaniu, że to, co robię, nie schodzi na manowce :)

** Komentarze muszą być pisane cywilizowanym językiem, z szacunkiem do Stwórczyni Bloga - nie chcę jednak widzieć tu pokemonów i ich kumpli.

*** Staraj się aby Twoje komentarze były bardziej rozwinięte i nie ograniczały się do słów ,,Ładne obrazki/Cudny blog/Ładny blog”.

**** Jeśli trafiłeś tu tylko po to, aby się reklamować spamem, radzę porzucić ten pomysł - nie licz na to, że nabiję Ci statystykę. W moich zasadach blogowania liczy się uczciwość.

***** Zdarza się, że odpowiadam na Wasze komentarze. Może wywiązać się fajna dyskusja :)